Vsak dan spijemo približno dve milijardi skodelic kave. Nekateri si ne predstavljajo dneva brez nje, drugi ne razumejo tega navdušenja, spet tretji bi radi dozo energije, a dobijo le razbijajoče srce. V čem je skrivnost učinkov kofeina? Razkrivamo v tem članku!
Vprašanje občutljivosti na kofein in zakaj na vas nima želenega učinka ima več možnih odgovorov. Eden od njih so vaši geni!
V tem blogu boste odkrili še druge morebitne razloge, okusne in zdrave alternative kavi in načine, kako ohraniti energijo brez kofeina.
Zakaj kofein ne deluje na vas
Vam je všeč okus kave, a na vas nima nobenega učinka? Poglejmo najbolj verjetne “krivce”.
Navada: Ko ste prvič poskusili kavo, ste se najverjetneje počutili, kot da bi lahko pretekli maraton. Nato pa se je vaše telo nanjo navadilo – kar se zgodi precej hitro. Zmanjšajte vnos kave in čez nekaj časa boste lahko opazili, da je vaše telo ponovno pridobilo občutljivost na kofein.
Kajenje: Pri kadilcih je presnova kofeina skoraj dvakrat hitrejša. Če želite občutiti val kofeinske energije, opustite cigarete!
Zdravila in dodatki: Antibiotiki, antidepresivi, bronhodilatatorji ali antipsihotiki lahko vplivajo na presnovo kofeina. Prav tako kalcij, ameriški slamnik, melatonin, magnezij ali rdeča detelja.
Geni: Če ste zaradi kave nemirni, nervozni ali se kako drugače slabo počutite, so lahko krivi tudi geni. Poglejmo!
Kofein in geni
Kofein se v jetrih presnavlja s pomočjo encima CYP1A2, za njegovo sintezo pa je odgovoren gen CYP1A2.
Neugodna genetska različica gena CYP1A2 pomeni manjšo proizvodnjo encima in posledično počasnejšo presnovo kofeina. Nosilci te različice močneje občutijo učinke kofeina, a imajo tudi večje tveganje za povišan krvni tlak.
Ugodna različica pa je povezana s hitro presnovo kofeina. Za posameznike s takšnim genotipom učinki kofeina niso dolgotrajni, a so tudi manj dovzetni za povišan krvni tlak.
Če ugotovite, da ste nosilci neugodne različice, to še ne pomeni, da se morate posloviti od svoje najljubše jutranje routine! Je le opozorilo, da morate prilagoditi vnos – in se naučiti, kako do več energije z manj kave.
Polni energije brez kofeina
Kofein je le eden od odgovorov, ni pa edini. Tukaj so najboljši nasveti, ki vam bodo pomagali ostati osredotočeni in produktivni ves dan!
Telovadite. Jutranja telovadba, prijetno razgibavanje ali sprehod po obroku bodo pospešili krvni obtok in izboljšali koncentracijo.
Brez elektronike pred spanjem. Uporaba pametnega telefona, tablice ali elektronskega bralnika pred spanjem vpliva na kakovost spanca in vas naslednje jutro naredi manj budne.
Spite z odprtimi žaluzijami. Vaše telo je prilagojeno na naravne cikle, zato ne skrivajte sončnega vzhoda za spuščenimi žaluzijami. Naraščajoča intenzivnost svetlobe pomaga telesu prepoznati, da je čas za prebujanje.
Pomoč iz narave. Ginko biloba, ginseng, eterično olje rožmarina, cimet in meta spodbujajo kognitivne sposobnosti in budnost.
Poskrbite za hidracijo. Ko začutite žejo, je vaše telo že dehidrirano, kar pa vpliva na številne telesne funkcije – vključno s težavami s koncentracijo.
Kakovostna prehrana. Vlaknine, sadje in zelenjava vam dajo dolgotrajno energijo. Preveč enostavnih ali predelanih ogljikovih hidratov (kruh, testenine, pecivo) vas naredi zaspane!
Svež zrak. Slab in topel zrak lahko povzroči zaspanost in letargijo. Odprite okna, da dobite več kisika in prebudite možgane.
Privoščite si nekaj sonca. Pomanjkanje vitamina D lahko povzroči utrujenost, zato si privoščite (zdrav!) odmerek sonca, pozimi pa razmislite o prehranskih dopolnilih.
Zapojte. Ko ste na tleh in vam primanjkuje energije, zapojte! To povečuje energijo in zmanjšuje utrujenost. Če svojega pevskega talenta ne želite razkriti celi pisarni, ima tapkanje ali miganje po ritmu enak učinek.
Zadremajte. Po kosilu si privoščite 20- do 40-minutni spanec. Počutili se boste prerojeno, ne boste pa zaspali tako globoko, da bi se zbudili in se spraševali, kateri dan v tednu je.
Glasno se smejte! Zabaven mem? Smešen videoposnetek? Smejte se, dokler vas ne zaboli trebuh. Takoj se boste počutili budne, saj je dober smeh kot dobro raztezanje – izboljša krvni obtok ter pospeši srčni utrip in dihanje.
Najboljši nadomestki za kavo
Če se izkaže, da kofein ni vaš prijatelj, ne skrbite. Še vedno so vam na voljo odlični nadomestki za vašo najljubšo pijačo.
Nadomestki za kavo posnemajo njen videz in okus, vsebujejo pa malo ali nič kofeina. In kar je najboljše – vsa ima tudi svoje koristi!
- Najbolj priljubljen je napitek iz cikorije, saj je njegov okus zelo podoben običajni kavi. Poleg tega pomaga pri prebavi in je bogata z inulinom, netopno vlaknino, ki spodbuja zdrave bakterije v črevesju.
- Zlato mleko je pikantna orientalska mešanica ingverja, cimeta, kurkume, črnega popra ter po želji kardamoma in vanilje. Kurkumin iz kurkume je močna protivnetna snov.
- Želodova kava je za tiste, ki radi odkrivajo nove okuse. Ima naravno sladkost v kombinaciji z grenkobo, ki jo povezujemo s kavo, zaokroženo z zemeljskim okusom.
- Čaj je najbolj primeren za tiste, ki želijo postopoma zmanjšati količino kofeina. Čeprav črni ali zeleni čaj vsebujeta približno polovico kofeina kave, lahko še vedno delujeta spodbudno. Je tudi močan antioksidant.
Prednosti in slabosti kofeina
Kofein ni le stimulant, ki vas pretvori v delujočega člana družbe, raziskave kažejo tudi obetavne koristi za zdravje.
Oglejmo si, kako lahko ljubiteljem kave njihova navada koristi in kakšne so lahko posledice prevelikega uživanja kofeina:
Če poznate svoje genetske predispozicije za presnovo kofeina in temu primerno prilagodili svoj vnos, boste lahko z upoštenjem svojih genov in priporočil naših strokovnjakov v kavi uživali brez negativnih posledic ali pa našli zdrave alternative.
Opravite test DNA MyLifestyle in odkrijte svoj metabolizem kofeina ter številna druga koristna dejstva o delovanju svojega telesa!