Intolerancia laktózy: ako ju rozpoznať, zistiť a žiť s ňou

Sabina Muminović Last updated: 14 December 2023

Možno patríte k tým 60 % ľudí, ktorí majú intoleranciu laktózy bez toho, aby o nej vôbec vedeli. V tomto článku sa dozviete, ako je to možné, akú rolu v tom zohrávajú gény a ako zvládať intoleranciu laktózy bez toho, aby ste si odopreli kulinárske delikatesy!

Mnohí ľudia pociťujú diskomfort, keď zjedia alebo vypijú mliečne výrobky.

Mnohí z nich majú podozrenie, že by mohlo ísť o intoleranciu laktózy, no nie sú si istí.

A ak niečo neviete s istotou, len ťažko s tým niečo spravíte. Tak sa k nám pridajte, pretože vám predstavíme intoleranciu laktózy, ako sa zisťuje a ako s ňou žiť!

Čo je intolerancia laktózy?

Laktóza je typ cukru. Ako väčšina cukrov, rozkladá alebo trávi sa v dôsledku pôsobenia enzýmov – v tomto prípade laktázy.

K intolerancii laktózy dochádza, keď telo nemá dostatok laktázy na spracovanie všetkej skonzumovanej laktózy.

Nestrávená laktóza prejde do hrubého čreva, kde fermentuje a spôsobuje nepríjemné príznaky – napríklad plynatosť, bolesť brucha, hnačky a nadúvanie.

Závažnosť intolerancie laktózy sa vo veľkej miere odlišuje. Nejde tu o situáciu typu „všetko alebo nič“ – niektorí ľudia nemôžu konzumovať žiadne mliečne výrobky, zatiaľ čo iní môžu niektoré z nich znášať dobre.

Intolerancia nie je alergia

Intolerancia laktózy nie je to isté ako alergia na mlieko či potraviny! Ak máte alergiu na mliečne výrobky, vaše telo reaguje na proteíny prítomné v mliečnych výrobkoch ako na nebezpečných votrelcov.

Uvoľňuje látky, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Príznaky môžu byť hocijaké, od miernych (vyrážka) po závažné (problémy s dýchaním, strata vedomia).

What exactly is lactose intolerance?

Čo spôsobuje intoleranciu laktózy?

Môžete mať genetický predpoklad na intoleranciu laktózy alebo môže vzniknúť v dôsledku konkrétnych okolností.

Možno to nikoho neprekvapí, ale väčšina bábätiek a malých detí má enzým laktáza, ktorý im pomáha stráviť materské mlieko. No s postupom času sa môže začať laktáza u niektorých ľudí vytrácať.

Intolerancia laktózy je zvyčajne dedičná v rodine a môže sa vyvinúť v každom veku.

Môže ju vyvolať:

  • iný zdravotný stav, napríklad Crohnova choroba,
  • krátkodobé ochorenie, napríklad črevná chrípka,
  • celoživotné ochorenie, napríklad cystická fibróza, alebo
  • operácia, pri ktorej sa odstráni malá časť tenkého čreva.

Takéto prípady intolerancie laktózy môžu byť prechodné alebo trvalé. Občas sa dokonca môže vyvinúť aj bez konkrétneho spúšťača.

Aké má intolerancia laktózy príznaky?

Príznaky sa môžu odlišovať formou aj závažnosťou a patrí medzi ne:

  • nadúvanie,
  • bolesť brucha alebo kŕče,
  • zvláštne zvuky v bruchu,
  • plynatosť,
  • hnačka,
  • zvracanie.

Príznaky sa zvyčajne začínajú 30 minút až 2 hodiny po konzumácii čohokoľvek s obsahom laktózy.

Ako zistíte, či nemáte intoleranciu laktózy?

Začneme troma jednoduchými kontrolami, ktoré si môžete spraviť aj doma, a potom prejdeme na vedeckejšie a klinické testy.

1 Prejdite na bezlaktózové výrobky

Na pár týždňov vymeňte bežné mliečne výrobky za ich bezlaktózovú alternatívu. Ak vaše príznaky ustúpia, máte svoju odpoveď.

2 Oboznámte sa so syrmi

Tie čerstvejšie smotanovejšie syry majú zvyčajne viac laktózy, keďže majú vyšší obsah cukru než vyzreté tvrdé syry. Ak si život bez syra neviete predstaviť, nezabúdajte na tieto dve pravidlá a sledujte, ako sa budete cítiť:

  • Vyhýbajte sa tvarohu a ricotte.
  • Spravte si zásoby variantov s nízkym obsahom laktózy:
  • Muenster
  • Camembert
  • Brie
  • Čedar
  • Provolone
  • Gouda
  • Modrý plesňový syr
  • Parmezán
  • Ementál

3 Užívajte doplnky stravy

Enzýmy laktáza sa predávajú ako doplnky stravy, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis.

Skúste pár týždňov užívať tabletky a sledujte, či sa nebudete po konzumácii mliečnych výrobkov cítiť lepšie (alebo len normálne). Ak vám pomôžu, našli ste východisko, keď sa jednoducho neviete vzdať toho kúsku lahodného cheesecaku alebo kopčeka zmrzliny.

Máte genetický predpoklad na intoleranciu laktózy?

Keď ide o intoleranciu laktózy, najčastejším vinníkom bývajú práve gény.

Gén MCM6 reguluje gén LCT, ktorý má pokyny na tvorbu enzýmu laktáza.

Gén MCM6 teda ovplyvňuje, ako účinne dokážete rozkladať laktózu. Analýza Intolerancia laktózy je súčasťou DNA testu MyLifestyle.

https://geneplanet.com/pl/products/my-lifestyle

Viaceré štúdie preukázali, že genetické testy vykazujú vynikajúcu zhodu s výsledkami vodíkového dychového testu (o ňom si povieme viac o chvíľu), ktorý sa v laboratóriách bežne používa na zistenie intolerancie laktózy.

Celková zhoda medzi genetickým a vodíkovým testom je údajne viac ako 90 %!

Takže ak máte genetický predpoklad na intoleranciu laktózy, znamená to, že takmer určite máte aj nejaký stupeň intolerancie. Neznamená to však, že si ju musíte aj všimnúť.

Zatiaľ čo gény dokážu celkom presne predpovedať, koľko enzýmu laktáza produkujete, svoju rolu tu zohráva aj ďalší hráč:

Prostredie

Ak vaše gény poukazujú na zníženú produkciu laktázy, no u vás sa zdanlivo neprejavujú žiadne príznaky, môže to byť zásluhou niekoľkých faktorov prostredia. Vysvetlím vám to:

  • Mladosť. Produkcia laktózy sa s vekom znižuje. Takže ak ešte nemáte 30, žiadne príznaky si zatiaľ ani nemusíte všimnúť. Produkcia laktázy sa môže s časom znížiť natoľko, že si problémy s mliečnymi výrobkami začnete uvedomovať.
  • Konzumujete veľa mliečnych výrobkov. Čím viac laktózy zjete, tým viac podporíte svoje telo k produkcii laktázy. S postupom času to pravdepodobne nebude stačiť a príznaky si začnete všímať častejšie.
  • Nejete veľa mliečnych výrobkov. V opačnom prípade platí to isté – ak nejete veľa mliečnych výrobkov, s tým málom, ktoré sa vo vašom jedálničku objaví, si poradí aj vaša znížená produkcia.
  • Príznaky si nevšímate. Plynatosť, nadúvanie či hnačku spôsobuje celý rad dôvodov a ak príznaky nie sú veľmi vážne, možno si ich proste s príjmom laktózy nespojíte.
  • Nemáte vysokú citlivosť. Miernejšie príznaky si ani nemusíte uvedomovať, pretože vo všeobecnosti nemáte vysokú citlivosť alebo máte vyšší prah bolesti.
  • Konzumujete veľa probiotík. Probiotické baktérie zmierňujú príznaky tým, že upravujú vašu črevnú mikroflóru. Tieto priaznivé baktérie dokonca dokážu produkovať vlastný enzým laktáza, ktorý môže zníženú produkciu vyvážiť.

No čo ak váš výsledok genetického testu poukazuje na toleranciu laktózy, no očividne ju nedokážete tolerovať? Aj to má svoje dôvody…

Primárna a sekundárna intolerancia laktózy

Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy má genetický predpoklad na zníženú produkciu laktázy.

Ide o takzvanú primárnu intoleranciu, ktorá postihuje až 75 % ľudí s intoleranciou laktózy. DNA test môže poukázať len na primárnu intoleranciu laktózy, pretože ju spôsobujú gény.

Intolerancia sa však môže vyvinúť aj v dôsledku infekcie, celiakie, zápalového črevného ochorenia alebo iných chorôb. V tomto prípade ide o sekundárnu intoleranciu laktózy, ktorú DNA test neodhalí, pretože ju nespôsobuje geneticky znížená aktivita enzýmu.

Ďalej tu máme aj vývojovú intoleranciu laktózy, ktorá sa môže vyskytnúť u predčasne narodených detí a zvyčajne sa po krátkom čase zlepší, ako aj vrodenú intoleranciu laktózy, čo je mimoriadne zriedkavá genetická porucha, pri ktorej sa od narodenia produkuje minimálne množstvo laktázy alebo sa táto neprodukuje vôbec.

Klinické metódy zisťovania intolerancie laktózy

Ak chcete mať absolútnu istotu, svojho lekára budete musieť požiadať o vykonanie klinických testov, napríklad:

1 Vodíkový dychový test

Keďže zvyčajne vydychujeme len veľmi malé množstvo vodíka, zvýšené úrovne po vypití tekutiny s vysokým obsahom laktózy jasne poukazujú na to, že ju vaše telo netrávi správne.

2 Krvný test

Porovnáva hladiny glukózy vo vzorke krvi odobratej nalačno a po vypití tekutiny s vysokým obsahom laktózy.

Keď vaše telo laktózu trávi normálne, rozloží ju na jednoduchší cukor – glukózu, v dôsledku čoho vaša hladina glukózy v krvi stúpne.

3 Test kyslosti stolice

Stolica bežne nebýva kyslá. No ak telo nedokáže rozložiť laktózu, táto sa bude fermentovať v črevách a vytvorí kyselinu mliečnu, ktorú možno v stolice detegovať.

Ako sa lieči intolerancia laktózy?

Hoci na intoleranciu laktózy zatiaľ nemáme žiadny liek, jej príznaky môžete cielene kontrolovať úpravou svojej stravy.

Je veľmi pravdepodobné, že určité množstvo laktózy tolerujete. Istý čas pozorujte svoje reakcie a zistite, koľko laktózy tolerujete.

Ak na laktózu reagujete veľmi citlivo, venujte pozornosť etiketám potravín na spracovanom mäse, margaríne, chlebe, cereáliách, instantných polievkach, omáčkach, zmesiach na koláče a sušienkach, pretože laktóza môže byť prítomná aj v nemliečnych potravinách.

Spolu s mliečnymi výrobkami, ktoré skonzumujete, tiež môžete začať užívať tabletku enzýmu laktáza, aby ste svojmu telu pomohli laktózu rozložiť.

Ako sme už spomenuli, probiotické jogurty môžu zmierniť príznaky intolerancie laktózy tým, že zlepšia rovnováhu črevnej mikroflóry a produkovaním vlastného enzýmu laktáza.

Tieto účinky môžu časom zvýšiť obsah laktázy v črevách, zlepšiť trávenie a u niektorých šťastlivcov dokonca aj odstrániť príznaky intolerancie!

Teraz už presne viete, čo je intolerancia laktózy, prečo k nej dochádza, ako zistiť, či ju nemáte, a ako s ňou žiť.

Share this article on